Aktualności

Wzmocnienie sklepień kościoła w Malborku

Kościół św. Jana Chrzciciela w Malborku w 1523r został wzniesiony z cegły, na starych fundamentach, jako budowla halowa o trzech nawach i sześciu przęsłach. Wnętrze świątyni zostało przykryte sklepieniem kryształowym, które podczas II wojny światowej zostało ziszczone. Przez lata kościół odbudowywano, jednakże stan sklepień północnej nawy pozostawiał wiele do życzenia i wymagał pilnej naprawy. Gołym okiem widoczne były głębokie szczeliny w ceglanej konstrukcji oraz duże fragmenty odspajających się tynków.

Do wzmocnienia ceglanej konstrukcji nawy kościoła zastosowano innowacyjny system FRCM marki Ruregold – siatki z włókna węglowego osadzone w dedykowanej zaprawie mineralnej:

  • wzmocnienie sklepień: C-MESH 84/84– siatka pokryła ok. 195 m2 powierzchni międzyżebrowej sklepienia
  • wzmocnienie żeber sklepienia: C-MESH 182– to jeden z najnowszych naszych produktów , siatka w postaci taśmy, która idealnie nadaje się do wzmacniania wąskich elementów konstrukcji jak żebra czy belki.

Dopiero po wykonaniu kompleksowego wzmocnienia sklepienia kompozytowym systemem FRCM, konserwatorzy mogli rozpocząć prace naprawcze wewnątrz kościoła. Dokładny opis prac renowacyjnych przeprowadzonych w kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku można przeczytać w artykule lokalnej gazety:

Malbork. Prace przy sklepieniach kościoła św. Jana Chrzciciela po kolejnym etapie. Nawę północną można uznać za uratowaną | Malbork Nasze Miasto

VisbudUser, 12 marca 2022